Meb Yayınları 9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 15

Meb Yayınları 9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 15

Meb Yayınları 9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 15
24.02.2021
1.987
A+
A-

Meb Yayınları 9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 15

“Evren bütün değişimlerine rağmen bir düzen ve bütün ayrıntılarına rağmen bir ahenk içindedir.”
İbn-i Heysem

“Dünya masmavi görünüyor, ne kadar da muhteşem. İnanılmaz!”

Bu sözler 12 Nisan 1961 tarihinde uzaya çıkan ilk insan Yuri Gagarin’e (Yuri Gagarin) aittir. Gagarin bu sözleri söylediğinde Dünya yüzeyinden 300 km uzakta bulunuyordu. İnsanlık tarihine öncü bir kahraman olarak adını yazdıran Yuri Gagarin, “Vostok-1 (Vostok)” füzesi ile uzaya çıkmış, kırk beş dakika süren uçuşla Dünya’yı turlamış ve sonra başarılı bir dönüş yapmıştır. O gün tüm dünya uzaydan yapılacak konuşmaya odaklanmış ve duyulan bu sözler gezegenimizin ne kadar özel olduğunu bir kez daha vurgulamıştır.

Gagarin’in bu başarısı tarih boyunca bilime katkısı bulunan tüm insanların başarısıdır. Irk, dil, din ayrımı gözetmeyen bilim, insanlığın birleştiği alanlardan biridir. İlk çağlardan bugüne insan içinde bulunduğu evreni merak etmiş ve evrene dair sorularına cevap bulmaya, günlük yaşam problemlerini çözmeye çabalamıştır. İnsanların doğa olaylarını açıklayabilme, Dünya’nın gizemini çözebilme arzusu ile sorduğu sorular coğrafi özelliklere göre kısmen değişse de özünde benzer sorulara cevaplar aranmıştır. Örneğin açık denizde nasıl yön bulunacağı, gökyüzünde nelerin olduğu, tarladaki ürünü ekme ve biçme zamanlarının neye göre belirleneceği, mevsimlerin başlangıç ve sonlarının ne zaman olacağı, saat ve takvim hesaplarının nasıl yapılacağı gibi sorular bunlardan bazılarıdır. Bu soruları cevaplayabilmek için birçok alet icat edilmiştir.

Gökyüzünde nelerin olduğuna ve zamanı belirlemeye dair sorulara cevap vermek için icat edilen araçlardan biri de usturlaptır. “Astrolabe” olarak adlandırılan usturlap, MÖ 2. yüzyılda Yunanlılar tarafından icat edilmiştir. Antik Çağ’da biraz daha geliştirilmiş olan usturlapın asıl çeşitliliği ve kullanımının 8. yüzyılda Arap-İslam kültüründe arttığı bilinmektedir. Endülüs Dönemi’nde Müslümanlardan öğrenilen usturlap, özellikle İspanyol ve Portekizli denizciler tarafından açık deniz seyrinde kullanılmıştır. Cep saatine benzeyen usturlap Güneş, Ay ve yıldızların konumu, zamanın ölçülmesi amacıyla kullanılmıştır. Avrupa’ya Doğu’dan ulaşan pusula ve usturlap sayesinde okyanus denizciliği başlamıştır. Usturlapın Avrupa’ya geçişi ile bu dönem bilim adamlarının ellerindeki mekanizmalara yeni eklemeler ve çeşitlendirmeler yaparak usturlapı geliştirdikleri görülmektedir. Yüzyıllar boyu Batı ve Doğu uygarlıklarında yoğun olarak kullanılan usturlap yeni icatlarla 18. yüzyıldan sonra önemini kaybetmeye başlamıştır.

Bilim yüzyıllar süren deneyim, gözlemlerle gelişmiş ve gelişmeye de devam etmektedir. Her toplum kendi dinamikleri boyutunda bilimsel bilgiye katkıda bulunmuştur. Fizik bilimi de kültürler arası etkileşimlerle tarih boyunca gelişerek bugünkü noktaya gelmiştir. Fizik, günümüzde olduğu gibi gelecekte de evrene dair sorular sormaya ve cevaplar aramaya devam edecektir.

Meb Yayınları 9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 15

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı CevaplarıFizik 9. Sınıf CevaplarıFizik 9. Sınıf ÇözümleriFizik Ders Kitabı CevaplarıFizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 15Fizik Ders Kitabı ÇözümleriFizik Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 15Fizik Kitabı CevaplarıFizik Kitabı ÇözümleriMeb YayınlarıMeb Yayınları 9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 15Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı CevaplarıMeb Yayınları Fizik Ders Kitabı ÇözümleriMeb Yayınları Fizik Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 15Sayfa 15,

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.