Meb Yayınları 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 17

Meb Yayınları 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 17

Meb Yayınları 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 17
13.02.2021
109
A+
A-

Meb Yayınları 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 17

DENİZANALARI

Biyoloji, canlıları inceleyen bilim dalıdır. Biyologlar birtakım ortak özellikler taşıyan, şaşılacak derecede çeşitliliğe sahip canlıları araştırır ve inceler. Biyologların incelediği ilgi çekici canlılardan birisi de denizanalarıdır. Denize girmişseniz bir denizanasıyla karşılaşmış, zehirli hücrelerine temas etmiş ya da en azından bir denizanası hikâyesi dinlemişsinizdir.

Denizanalarının vücudunda zehir içeren çok sayıda mikroskobik kapsül bulunur. Bu kapsüller, yakıcı özelliktedir. İnsan derisine ya da başka yüzeylere temas ederse patlar. Patlama anında kapsül içindeki zehir, dışarı çıkar ve deriden içeri girer.

Peki, zehirlenmenin ilk belirtileri nelerdir? Zehrin deriye temas ettiği bölge genellikle kızarır ve hafif bir kaşıntıyla acı hissi ortaya çıkar.

Zehirlenme durumunda neler yapılabilir? İlk olarak acının hafifletilmesine ve zehrin etkisinin azaltılmasına yönelik işlemler yapılmalıdır. Deri, hemen deniz suyuyla hafifçe yıkanmalı, kesinlikle tatlı su ve buz kullanılmamalı; asla ovuşturulmamalıdır.

Denizanaları, yakıcı özellikleriyle deniz keyfini bozsalar da deniz ekosisteminin devamlılığı açısından çok önemlidir. Hayvansal tek hücrelileri yiyerek onların popülasyonlarını kontrol altında tutar ve soyları tehlikede olan deniz kaplumbağalarının besin kaynağı olur. Denizanaları; vücut yapıları, hareket ve yaşama biçimleri ile denizlerin sıra dışı canlılarından biridir. Karada yaşayan canlılara kıyasla oldukça farklı yapıdaki denizanaları, yaşamlarını 650 milyon yıldır sürdürmektedir. Denizanalarının vücudunun %98’i sudan oluşur. Sahile vurmuş bir denizanasının vücudundaki su buharlaştıktan sonra geriye kalan kütle çok azdır. Denizanalarının vücutları, saydam görünümlüdür. Üreme organları ve dokunaçları; mor, mavi, sarı gibi parlak renklerde olabilir. Ritmik olarak kasılmalarına karşın hareketleri sudaki akıntılara bağlıdır. Denizanalarının tümü etçildir. Daha çok hayvansal tek hücreliler, balık yumurtaları ve küçük balıklarla beslenir.

Yukarıdaki metinde denizanalarının hangi canlılık özelliklerinden bahsedilmiştir?

Denizanalarının vücudunda bulunan ve zehir içeren mikroskopik düzeyde olan canlılar ile bu canlılar ve insanlar arasında etkileşim olduğunda ortaya çıkacak problemler ve hastalıklardan söz edilmmektedir.

Denizanalarının metinde verilenler dışında canlılık özellikleri var mıdır?

 • Denizanaları rejenerasyon (yenilenme) yoluyla üreyip, kendilerini klonlayabilirler.
 • Denizanalarının beyin, kalp, bacak, kemik gibi organ ve uzuvları yoktur.
 • Denizanaları güneşte buharlaşır. %98’inden fazlası su olduğu için karaya vurduklarında tamamen buharlaşırlar.
 • Genellikle sığ kıyılarda görülmelerine rağmen, bilim adamları 9000 metre derinlikte yaşayan türlerini de tespit etmiştir.
 • Dünyadaki en küçük deniz anası sürünen deniz anasıdır ve 0.5 milimetre çapa sahiptir.
 • Denizanaları “beyinsiz” olmalarına rağmen ışığı hissedebilirler. Bunun sebebi denizanalarının sahip oldukları hücrelerin özelliğidir.
 • Denizanalarının bazı türleri ışık saçarak düşmanlarını yanıltır, bazıları ise kendilerini korumak için ışık saçma özelliklerini kullanırlar.
 • Deniz anaları ölü bile olsa sizi sokar.Bunun sebebi, sokmalarının reflex olması, dokunaçlarında milyonlarca sokma hücresi barındıran zehirli uçlar vardır ve bu hücreler başka herhangi bir nesneyle temasa geçtiğinde otomatikman sokarlar.

Canlılar hangi ortak özelliklere sahiptir?

 • Hücresel yapı
 • Beslenme
 • Solunum
 • Boşaltım
 • Hareket
 • Uyarılara tepki
 • Metabolizma
 • Homeostazi
 • Uyum

Meb Yayınları 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 17

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı CevaplarıBiyoloji 9. Sınıf CevaplarıBiyoloji 9. Sınıf ÇözümleriBiyoloji Ders Kitabı CevaplarıBiyoloji Ders Kitabı Cevapları Sayfa 17Biyoloji Ders Kitabı ÇözümleriBiyoloji Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 17Biyoloji Kitabı CevaplarıBiyoloji Kitabı ÇözümleriMeb YayınlarıMeb Yayınları 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Sayfa 17Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı CevaplarıMeb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı ÇözümleriMeb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 17Sayfa 17,

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.