Meb Yayınları 8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 10

Meb Yayınları 8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 10

Meb Yayınları 8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 10
17.01.2021
204
A+
A-

Meb Yayınları 8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 10

BENLİK ÜZERİNE

Şimdi lütfen elinize bir kâğıt alın.

Hayatta en değer verdiğiniz üç şeyi alt alta yazın.

Ben ilk sıraya yazdığım maddeyi söylemek istiyorum: BEN!

Kendime çok değer veriyorum ve bunu yaptığım sürece etrafıma da değer verebileceğimi biliyorum. Etrafımdaki her şey ben olduğum için var ve kendimi ne oranda geliştirirsem etrafımı da o oranda anlar ve etrafıma yararlı olabilirim.

Nerede, ne zaman ve nasıl doğacağınızı seçemezsiniz. Nerede ve nasıl öleceğinizi de seçemezsiniz ama nerede, nasıl yaşayacağınızı seçebilirsiniz. Yeter ki bunun için çaba gösterin.

Değerli bir benliğiniz ve değerli bir hayatınız olsun. Talat Halman diyor ki: “Dünya sizin için bir şaheser olsun ve dünyaya şaheserler sunun.”

Dünyaya şaheserler sunmanın yolu sizin bir şaheser olmanızdan geçmeyebilir ama kendinizle ilgili en iyiyi yakalamaya çalışabilirsiniz.

“Kendine değer vermek” ile “kendini beğenmek” arasında dağlar vardır. Değer vermek kendinizle başlar. Kendine değer vermeyenin çevresine değer vermesi imkânsızdır. O yüzden kendinizle başlayın şaheserlere, siz hayattan keyif aldıkça hayat da farklılaşır ancak kendinizi severseniz etrafınızdakileri de sevmeye başlarsınız. Etrafınıza bakın; kendisinden memnun olmayanların, fiziğini, benliğini sevmeyenlerin etrafıyla hep kavgalı olduğunu görürsünüz.

Eğer kendinize gerekli saygıyı göstermezseniz zaman içinde kendi hayatınızı değil, çevrenizdeki insanların beklentileri doğrultusunda bir hayat yaşarsınız.

Hiç kimse sizin izniniz olmadan kendinizi değersiz hissettiremez.

O zaman ruhunuzu güçlendirin, zorluklara ve engellere karşı. Siz kendinize değer verdiğiniz sürece etrafınızdakilerin de size verdiği değerin arttığını göreceksiniz.

Kepçe kulağınızı, ayrık dişlerinizi, çarpık bacaklarınızı, kısa boyunuzu, koca göbekçiğinizi, çipil gözlerinizi sevin.

Ruhunu, fiziğini ve varlığını seven insan mutludur. Mutluluğu kendi benliğinizde arayın.

AHMET ŞERİF İZGÖREN

1965 yılında İzmir’de doğdu. 1987’de Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dil Bilimi Bölümünü bitirdi. Türkiye’nin tek çeviri dergisini çıkarttı. Sekizi iş ve yönetim ile kişisel gelişim konularında olmak üzere on iki kitabı yayımlanmıştır.

Eserlerinden Bazıları: Avucunuzdaki Kelebek, Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır, Süpermen ve Uğur Böceği, Uçan Halı Babam.

Meb Yayınları 8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 10

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı ÇözümleriMeb YayınlarıMeb Yayınları Türkçe Ders Kitabı CevaplarıMeb Yayınları Türkçe Ders Kitabı ÇözümleriSayfa 10Türkçe Ders Kitabı CevaplarıTürkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 10Türkçe Ders Kitabı ÇözümleriTürkçe Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 10

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.