Meb Yayınları 6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 64

Meb Yayınları 6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 64

Meb Yayınları 6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 64
25.11.2020
155
A+
A-

Meb Yayınları 6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 64

PEYGAMBERİN DAVETLİSİ BİR GENÇ

Câbir b. Abdullah, Medineli gençlerdendi. Peygamberimiz onu gördüğü her yerde tebessümle karşılar, hâl ve hatırını sorar, sohbet ederdi. Genç sahabi, bu ilgiden büyük keyif alırdı. Bir gün evinin gölgesinde oturmuş dinlenirken Allah Resulü’nü görünce sevinçle ona doğru koştu ve arkasından yürümeye başladı. Peygamberimiz onu fark edince arkasına dönerek gülümsedi ve “Yaklaş!” buyurdu. Elinden tuttu, beraber yürümeye başladılar. Evinin önüne varınca Câbir’e (r.a) dönüp beklemesini işaret etti. İçeri girdi. Eşiyle konuştuktan sonra kapıya çıkarak onu içeri davet etti. Eşinin hazırladığı üç parça ekmeği genç sahabiyle paylaşarak yedi.

Peygamber olmasının yanı sıra devlet başkanı olma vasfını da taşıyan Hz. Muhammed’in (s.a.v) yolda gördüğü bir genci evine davet etmesi Peygamberimizin hangi yönlerini gösterir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Öncelikle misafirperver olduğunu gösterir. Gençler ile ilgili hayalleri olduğunu gösterir. Onlara güzel şeyleri öğretip geleceği garanti altına alıyor.

Sevgili Peygamberimiz gençlere hatalarından dolayı kızmazdı. Yanlışlarını gördüğünde veya duyduğunda yüzlerine vurmazdı. Onları en güzel şekilde uyarır, konuşarak hatalarını anlamalarını sağlardı. Enes b. Mâlik’in sözleri buna en güzel örnektir. Hz. Enes genç yaşında Peygamberimize hizmet etmeye başlamıştı. O yılları “Resulullah’a on sene hizmet ettim. Vallahi bana bir kez bile ‘öf!’ demedi. Herhangi bir şeyden dolayı, ‘Bunu niçin böyle yaptın?’ demediği gibi ‘Şöyle yapsaydın ya!’ da demedi.” sözleriyle anlatır.

Sevgili Peygamberimiz; gençleri ilim öğrenmeye teşvik eder, onlara sorular sorarak konuya dikkatlerini çekerdi. Her birine ayrı ayrı iltifat ederek kalplerine girer, tane tane konuşmasıyla sözlerinin en iyi şekilde anlaşılmasını sağlardı. Onların ilim meclislerinde bulunmalarını ister, söz istediklerinde söz verir, konuşmalarını dikkatle dinlerdi. Sorularını önemser, anlayacakları şekilde cevaplandırırdı. Başarılarını tebrik eder, ihtiyaç duyduklarında yardım ederdi.

Peygamberimiz, gençlik yıllarını kendisinin yanında geçiren Enes b. Mâlik’e, ömrünün uzun, mal ve evladının çok olması için dua etmişti. Bu duanın bereketi ile Enes (r.a) 107 yaşına kadar yaşadı ve bulunduğu beldenin en zenginlerinden oldu.

Meb Yayınları 6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Cevapları6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı ÇözümleriMeb YayınlarıMeb Yayınları 6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıMeb Yayınları 6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 64Meb Yayınları 6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı ÇözümleriMeb Yayınları 6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 64Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıMeb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı ÇözümleriPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 64Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı ÇözümleriPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 64Peygamberimizin Hayatı Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı Kitabı ÇözümleriSayfa 64

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.