Meb Yayınları 6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 44

Meb Yayınları 6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 44

Meb Yayınları 6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 44

Meb Yayınları 6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 44

Peygamberimizin hayatından aktarılan bazı hatıralar, onun şefkat ve merhametini göstermesi bakımından önemlidir. Bunlardan biri şöyledir:

Akra b. Habis Peygamberimizi torunu Hasan’ı öperken görmüş, “Benim on tane çocuğum var, hiçbirini öpmedim.” diyerek şaşkınlığını dile getirmişti. Peygamber Efendimiz ona doğru bakarak “Merhamet etmeyene merhamet edilmez.” buyurmuştur.

Sahabinin anlattığına göre “Allah Resulü namaz kıldırırken çocuk ağlaması duyunca kısa sureler okuyarak namazı çabuk bitirirdi.” Sevgili Peygamberimizin bu davranışı hem çocuğa hem de annesine olan merhametinden dolayıdır. Çocuğun üzülmesine ve annesinin huzursuz olmasına gönlü razı olmadığından böyle yapmıştır.

Sevgili Peygamberimiz üzgün bir çocuk gördüğünde mutlaka onun yanına gider ve gönlünü alırdı. Şefkatiyle kucak açtığı çocuklardan biri de Beşir b. Akrabe isimli sahabidir. “Beşir’in babası Uhud Savaş’ında şehit düşmüştü. Bunun üzerine Hz. Peygamber onu ziyarete gitmiş, ağladığını görünce ‘Ağlama, benim baban olmamı, Âişe’nin de annen olmasını istemez misin?’ diyerek onu teselli etmiştir.”

Peygamberimizin bu davranışı sizce çocuğun duygu dünyasını nasıl etkilemiş olabilir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Yalnız, sahipsiz kaldığını zannederken en güzel insan onu sahiplenmiştir. Bu dünyanın en güzel olayıdır. Çok mutlu olmuştur.

Müjdeleyen ve Uyaran Peygamber

Peygamberlerin görevlerinden biri de Allah’tan (c.c) aldıkları mesajları insanlara ulaştırmaktır. Yüce Rabbimiz ilk insandan itibaren her topluma bir uyarıcı göndermiştir. Allah (c.c) “Biz hiçbir memleketi, öğüt vermek üzere (gönderdiğimiz) uyarıcıları (peygamberleri) olmadan helak etmedik…” buyurmuştur. Bu ayet, bize Allah’ın (c.c.) bir uyarıcı göndermeden kimseyi sorumlu tutmadığını haber vermektedir. Ayette bahsedilen toplumların helak olmasının sebebi, gönderilen peygamberleri yalanlamalarıdır.

Hz. Muhammed (s.a.v), gönderilen son peygamberdir. O, Allah’ın (c.c) emir ve yasaklarını insanlara bildirmiş ve onları İslam’a davet etmiştir. Davet sürecinde onun en belirgin özelliği müjdeleyici ve uyarıcı olmasıdır. Kur’an-ı Kerim’de, “Ey Peygamber; biz seni hakikaten bir şahit, bir müjdeleyici ve bir uyarıcı olarak gönderdik” ayeti ve buna benzer birçok ayette16 Peygamberimizin bu özelliğine dikkat çekilmektedir.

Meb Yayınları 6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 44

6. Sınıf6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Cevapları6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı ÇözümleriMeb YayınlarıMeb Yayınları 6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıMeb Yayınları 6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 44Meb Yayınları 6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı ÇözümleriMeb Yayınları 6. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 44Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıMeb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı ÇözümleriPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları Sayfa 44Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı ÇözümleriPeygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 44Peygamberimizin Hayatı Kitabı CevaplarıPeygamberimizin Hayatı Kitabı ÇözümleriSayfa 44

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.