Meb Yayınları 6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 37

Meb Yayınları 6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 37

Meb Yayınları 6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 37
11.02.2021
82
A+
A-

Meb Yayınları 6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 37

Eratosthenes kalburu; matematikçi, filozof, astrolog ve coğrafyacı olan Eratosthenes tarafından bulunmuştur. Asal sayıları kolay bir şekilde bulmaya yarayan basit, zevkli ve kullanışlı bir yöntem olan Eratosthenes kalburunu nasıl kullanabileceğimizi yönergeler yardımıyla inceleyelim.

Meb Yayınları 6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 37 - 1
Meb Yayınları 6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 37 – 1
  • 2 sayısı asal bir sayı olduğundan yuvarlak içerisine alalım. 2’nin tüm katlarını sarı renkli kalemle boyayalım.
  • 3 sayısı asal bir sayı olduğundan yuvarlak içerisine alalım. 3’ün tüm katlarını da pembe renkli kalemle boyayalım. (Sarı renge boyanmış olan kutuları tekrar boyamayalım.)
  • 5 sayısı asal bir sayı olduğundan yuvarlak içerisine alalım. 5’in tüm katlarını mavi renkli kalemle boyayalım. (Sarı ve pembe renge boyanmış olan kutuları tekrar boyamayalım.)
  • 7 sayısı asal bir sayı olduğundan yuvarlak içerisine alalım. 7’nin tüm katlarını turuncu renkli kalemle boyayalım. (Sarı, pembe ve mavi renge boyanmış olan kutuları tekrar boyamayalım.)
  • Üzeri boyanmayan ve yuvarlak içine alınan sayılar 2, 3, 5, 7, 11, 13, 17, 19, 23, 29, 31, 37, 41, 43, 47, 53, 59, 61, 67, 71 ,73, 79, 83, 89, 97’dir. Bu sayılar 100’e kadar olan asal sayılardır.

4, 6, 8, 9 ve 10 sayıları Eratosthenes Kalburu’nda daha önceden boyanmıştır. Bu sayılar ve katlarının neden boyalı olduğunu yorumlayınız.

Eratosthenes Kalburu nedir ? Bütün doğal sayıları düşünün. Asal sayılar hariç tüm sayıları boyuyorsun. Bu tablo da o mantıkta Tablonun amacı asal olmayan sayıları göstermek. Yani bu ”4-6-8-9-10” sayıları da asal olmayan sayılar. Asal sayılar arasındaki asal olmayan sayılar boyanır. ”4-6-8-9-10” sayıları asal değil ve bunların katları da asal değildir. Bu nedenle kalburda onlar da boyalıdır. Asal sayı olmadıkları için boyanmıştır.

Rakamları farklı iki basamaklı en küçük asal sayının en küçük asal sayıdan farkı kaçtır?

Rakamları farklı iki basamaklı en küçük asal sayı 13’tür.
En küçük asal sayı 2’dir.

13 – 2 = 11

Asal Sayılar

1970’lerde RSA olarak bilinen üç matematik profesörü, birçok yöntem kullanılarak oluşturulan şifrelerin yanında asal sayıların kırılamayan şifreler oluşturmakta nasıl kullanılabileceğini de gösterdi. RSA yöntemi günümüzde çevrim içi bankacılık işlemlerinde ve alışveriş güvenliğini sağlamada kullanılmaktadır. İşin püf noktası çok büyük iki asal sayıyı seçip bunları birbiriyle çarpmaktır. Bu işlem çok uzun bir sayı oluşturur. Elde edilen sayı bir kredi kartı numarasıyla birleştirilebilir ve kart numarası gizli tutulabilir. Kredi kartı numarasına ulaşmanın tek yolu orijinal asal sayıları kullanmaktan geçer. Bilinen bütün asal sayıların kombinasyonunu bir bilgisayar ile deneyerek sonuca ulaşmak on yıllarca zaman alacaktır.

Meb Yayınları 6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 37

6. Sınıf Matematik Ders Kitabı CevaplarıMatematik 6. Sınıf CevaplarıMatematik 6. Sınıf ÇözümleriMatematik Ders Kitabı CevaplarıMatematik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 37Matematik Ders Kitabı ÇözümleriMatematik Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 37Matematik Kitabı CevaplarıMatematik Kitabı ÇözümleriMeb YayınlarıMeb Yayınları 6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 37Meb Yayınları Matematik Ders Kitabı CevaplarıMeb Yayınları Matematik Ders Kitabı ÇözümleriMeb Yayınları Matematik Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 37Sayfa 37,

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.