Meb Yayınları 6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 26

Meb Yayınları 6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 26

Meb Yayınları 6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 26
29.01.2021
68
A+
A-

Meb Yayınları 6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 26

Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası kapsamında sınıfında yapacağı etkinlik için sergi açmayı planlayan sınıf öğretmeni, bulundukları yöreye ait ürünleri tanıtmak ve yerli malının kullanımını özendirmek için öğrencilerinden yöresel ürünler getirmelerini istiyor. Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası’nı konu alan bir problem kuralım ve kurduğumuz problemi çözelim.

Öğrencilerin getirdiği ürünlerle sergi oluşturan öğretmen; yiyecek-içecekleri 4 stant ve her stantta 10 ürün, kıyafetleri 3 stant ve her stantta 12 ürün, araç-gereçleri de 2 stant ve her stantta 7 ürün olacak şekilde düzenliyor. Bu sergide toplam kaç yöresel ürünün sergilendiğini bulalım.

Yiyecek-içecek standındaki ürün sayısı:
4 · 10 = 40
Kıyafet standındaki ürün sayısı:
3 · 12 = 36
Araç-gereç standındaki ürün sayısı:
2 · 7 = 14
Sergilenen toplam yöresel ürün sayısı:
40 + 36 + 14 = 90

Problem çözüm aşamaları karşılaşılan tüm matematik problemleri için uygulanabilir mi?
Evet uygulanabilir.
Önce problemi okumak/iyice anlamak
Ardından verileri gruplandırma
Çözüm yollarını düşünme
Mantıklı olanları gruplandırma
En kolay ve rahat uygulanabilir çözüm yoluna gitme gerekir.

Millî Kütüphanedeki yaklaşık 224 000 kitap dışı materyali (plaklar, afişler, tablolar, haritalar, pullar vb.) arşivlemek isteyen bir görevlinin her gün 1000 eseri arşivlediği düşünüldüğünde tüm kitap dışı materyalleri kaç ay, kaç günde arşivleyebileceğini bulunuz.

224 000 : 1000 = 224 gün olacaktır.

1 ay 30 gün olarak hesaba alırsak eğer;

224 : 30 = 7,4 ay çıkacaktır.

Bu da 7 ay 4 gün olacaktır.

Ekim ayında Dünya Hayvanları Koruma Günü kapsamında gösterime girecek tiyatroda kazanılan para hayvanların beslenme ve barınma ihtiyaçları için kullanılacaktır. Gösterilecek tiyatroyu konu alan bir problem kurunuz ve kurduğunuz problemi çözünüz.

Ekim ayı içine kutlanacak olan Dünya Hayvanları Koruma Günü için gösteri oyunu sergilenecektir. Oyun için bilet fiyatı 12 lira olarak hesaplanmış ve 55 bilet satılmıştır. Gösteri sonunda kazanılan para 4 ayrı barınağa verilmiştir. Barınak başı kaç lira dağıtılmıştır?

55 . 12 = 660

660 : 4 = 165 lira

Her barınak başı 165 lira dağıtılmıştır.

Meb Yayınları 6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 26

6. Sınıf Matematik Ders Kitabı CevaplarıMatematik 6. Sınıf CevaplarıMatematik 6. Sınıf ÇözümleriMatematik Ders Kitabı CevaplarıMatematik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 26Matematik Ders Kitabı ÇözümleriMatematik Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 26Matematik Kitabı CevaplarıMatematik Kitabı ÇözümleriMeb YayınlarıMeb Yayınları 6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 26Meb Yayınları Matematik Ders Kitabı CevaplarıMeb Yayınları Matematik Ders Kitabı ÇözümleriMeb Yayınları Matematik Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 26Sayfa 26,

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.