Meb Yayınları 6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 23

Meb Yayınları 6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 23

Meb Yayınları 6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 23
12.11.2020
303
A+
A-

Meb Yayınları 6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 23

FİKİR ÜRETİP TASARLIYORUZ

Uzayda Yaşam Alanı Kuruyorum

Sorumluluk: Mars veya Ay gibi Dünya dışı bir yerde insanların uzun süre yaşayabilecekleri, sürdürülebilir, kendi kendine yetebilen yaşam alanı tasarlama.
1- İnsanların yaşayabilmeleri için gerekli şartları araştıralım.
2- Yaşam alanı kuracağımız gök cisminin şartlarını araştıralım.
3- Belirlediğimiz gök cisminde insan yaşamı için gerekli koşulları sağlamaya yönelik fikirler üretelim.
Tasarım: Araştırma verileri ve ürettiğiniz fikirler ışığında bir model tasarlayalım. Tasarladığımız modeli yıl sonu bilim şenliğinde sunalım.

BİLİME YÖN VERENLER : ALİ KUŞÇU

Ömrü boyunca büyük hükümdarlarla çalışmış, Semerkant ve İstanbul’un astronomisini yönetmiş bir zekâ, yıldızların ötesini bizden hep daha iyi anlamış bir âlim: Ali Kuşçu.

Türk-İslam dünyası astronomi ve matematik alimleri arasında, ortaya koyduğu eserleriyle büyük bir üne sahip Ali Kuşçu, astronominin önde gelen bilginlerinden biri olarak kabul edilir. Ali Kuşçu, özellikle bu iki alanda çağının sınırlarını aşacak kadar önemli eğitim ve öğretim çalışmalarında bulunmuştur.

Fatih Sultan Mehmet, kendisine “İstanbul’a yerleşiniz ve bize gök kubbedeki her şeyi öğretiniz.” teklifinde bulunmuştur. O dönemde verdiği dersler o kadar ünlüdür ki sıranın ilk başında Fatih Sultan Mehmet’i, sadrazamları ve şehzadeleri görmek kimseyi şaşırtmaz. Ali Kuşçu, İstanbul’da pek çok yere güneş saati kurdurarak halkı zaman kavramıyla tanıştırmıştır.

Astronomi ile ilgili en büyük eserlerinden biri Astronomi Risalesi’dir. Matematik ve astronomi alanında büyük bir çığır açan bu eserde gök cisimlerinin Dünya’dan uzaklıklarına kadar tüm bilimsel detaylar bulunmaktadır. Eser Farsça yazılmış, daha sonra Arapçaya çevrilmiş, Batı ilminin Türkiye’ye girmesinden sonra bile astronomi alanında tercih edilen bir kitap olmuştur.

Risaletül-Fethiye adlı eseri ise 19. yüzyılda İstanbul Mühendishanesinde (İstanbul Teknik Üniversitesi) ders kitabı olarak okutulmuştur. Bu eserde, gök cisimlerinin yere olan uzaklığına yer vermiş; ayrıca Dünya haritasını da kitabının sonuna eklemiştir.

Ay üzerine yaptığı bilimsel çalışmalar sebebiyle Ay’ın bir bölgesine NASA tarafından Ali Kuşçu’nun adı verilmiştir.

Meb Yayınları 6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 23

6. Sınıf6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri6. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Cevapları6. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı ÇözümleriFen Bilimleri Ders Kitabı CevaplarıFen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 23Fen Bilimleri Ders Kitabı ÇözümleriFen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 23Fen Bilimleri Kitabı CevaplarıFen Bilimleri Kitabı ÇözümleriMeb YayınlarıMeb Yayınları 6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı CevaplarıMeb Yayınları 6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 23Meb Yayınları 6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı ÇözümleriMeb Yayınları 6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 23Meb Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı CevaplarıMeb Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı ÇözümleriSayfa 23

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.