Meb Yayınları 5. Sınıf Kuranı Kerim Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 6

Meb Yayınları 5. Sınıf Kuranı Kerim Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 6

Meb Yayınları 5. Sınıf Kuranı Kerim Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 6
21.02.2021
76
A+
A-

Meb Yayınları 5. Sınıf Kuranı Kerim Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 6

EDİTÖRÜN NOTU

Kur’an-ı Kerim, indirilişinden itibaren tüm Müslümanların başucu kitabı olmuştur. İslam’ın yaşanması, Kur’an-ı Kerim’in hem lafız hem de anlam yönüyle öğrenilmesine bağlıdır.

Son ilahi kitap Kur’an-ı Kerim’in dili Arapçadır. Birçok ibadetin ayrılmaz unsuru Kur’an-ı Kerim’dir. Başta namaz olmak üzere ibadetlerin istenilen şekilde yerine getirilmesi ve dinî merasimlerin yapılabilmesi için Kur’an-ı Kerim’in tecvid kurallarına uygun olarak doğru bir şekilde okunması, bazı sure ve ayetlerin ezberlenmesi gerekmektedir.

Kur’an-ı Kerim okunup anlaşılması için gönderilen bir kitaptır. Onu yüzünden ya da ezbere okumakla içerdiği konuları anlamaya çalışmak birbirinden ayrı düşünülemez. Bunları gerçekleştirmek büyük ölçüde Kur’an’ı sevmeye, onu anlamak için çaba göstermeye bağlıdır. Bu sebeple Kur’an-ı Kerim dersi öğretim programıyla öğrencilerin; Kur’an’ın hayatımızdaki yerini fark etmeleri, onu severek doğru ve güzel okumaları, bazı sure ve ayetleri kurallarına uygun olarak ezberlemeye istekli olmaları, onun içeriği hakkında bilgi sahibi olup Kur’an’a sevgiyle bağlanmaları amaçlanmaktadır.

Bu dersle ilgili ünite ve kazanımlar, Kur’an-ı Kerim dersinin genel amaçlarına ulaşmayı sağlayacak şekilde farklı öğrenme alanlarına ayrılarak belirlenmiştir. Her bir ünite için öngörülen süre ve ünitelerin işleniş sırası programda belirlenmiştir. Bununla birlikte zümre öğretmenlerince öğrenci seviyesi ve çevre şartlarına uygun planlama yapılabilir. Örneğin, “Kur’an-ı Kerim’i Tanıyalım” ünitesinin giriş konuları işlendikten sonra, devamındaki “Kur’an’ın Mesajını Anlıyorum” bölümü, diğer ünite olan “Kur’an’ı Okumaya Giriş” ünitesiyle dönüşümlü olarak işlenebilecektir. Programın en önemli hedefi, konuların öğrencilere sevdirilerek öğretilmesidir.

Öğrencilerin telaffuz ve güzel okuma becerileri birbirinden farklı olacaktır. Kişisel farklılıklar her zaman göz önünde tutulmalı, zorlaştırıcı değil, Kur’an okumayı sevdirmeye dönük bir yöntem izlenmelidir.

Öğrenciler ezber yapmaya zorlanmamalı, kendi istekleriyle bunu bir ihtiyaç olarak görmeleri için çaba sarf edilmelidir. Sevgi merkezli hareket edilmeli, sınıf içerisinde ezber zorluğu çeken öğrenciler özel olarak motive edilmelidir.

Prof. Dr. Mehmet BAYYİĞİT

Meb Yayınları 5. Sınıf Kuranı Kerim Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 6

5. Sınıf Kuranı Kerim Ders Kitabı CevaplarıKuranı Kerim 5. Sınıf CevaplarıKuranı Kerim 5. Sınıf ÇözümleriKuranı Kerim Ders Kitabı CevaplarıKuranı Kerim Ders Kitabı Cevapları Sayfa 6Kuranı Kerim Ders Kitabı ÇözümleriKuranı Kerim Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 6Kuranı Kerim Kitabı CevaplarıKuranı Kerim Kitabı ÇözümleriMeb YayınlarıMeb Yayınları 5. Sınıf Kuranı Kerim Ders Kitabı Cevapları Sayfa 6Meb Yayınları Kuranı Kerim Ders Kitabı CevaplarıMeb Yayınları Kuranı Kerim Ders Kitabı ÇözümleriMeb Yayınları Kuranı Kerim Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 6Sayfa 6,

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.