Isı ve ışık kaynağımıza en yakın gezegen hangisidir?

Isı ve ışık kaynağımıza en yakın gezegen hangisidir?

Isı ve ışık kaynağımıza en yakın gezegen hangisidir?
29.01.2021
79
A+
A-

Isı ve ışık kaynağımıza en yakın gezegen hangisidir?

Güneş Sistemi’ndeki en küçük ve Güneş’e en yakın gezegen. Yaklaşık 88 Dünya gününe eşit yörünge süresi ile Güneş Sistemi’ndeki diğer gezegenlerden daha hızlıdır. Dünya’dan bakıldığında, kendi yörüngesi etrafında 116 günde hareket ettiği görünür. Bilinen hiç doğal uydusu yoktur.

MERKÜR

Merkür’den bahsedilen en eski kaynaklar, Babiller’in MUL.APIN tabletleridir. Bu tabletler, Milattan Önce 14. yüzyılda Merkür’ü gözlemlediğine inanılan bir Asurlu astronom tarafından kaydedilmiştir. Bu tabletlerde Merkür’den “sıçrayan gezegen” ismiyle bahsedilmiştir. Merkür, bazı diğer Babil kaynaklarında Nabu Gezegeni ismiyle, Milattan Önce 1. Milenyum’daki kayıtlarda da geçmektedir. Ancak Merkür’e ait en güvenilir antik veriler, Milattan Önce 3. Milenyum’da Sümerler’e aittir.

Güneş sisteminde bulunan 8 gezegenden en küçüğü olan Merkür, 4.879 kilometrelik bir çapa sahiptir.

Güneş Sistemi’nin Güneş’e en yakın ve aynı zamanda en küçük gezegeni olan Merkür, önemli bir gezegendir. Merkür’ün kimyasal bileşimi, diğer gezegenlerin nasıl oluştuğunu test etmemize yardımcı olmaktadır.

Isı ve ışık kaynağımıza en yakın gezegen

Bilmece CevaplarıBilmece SorularıBulmaca CevaplarıBulmaca SorularıBulmaca Soruları ve CevaplarıBulmacalar ve CevaplarıIsı ve ışık kaynağımıza en yakın gezegenMerkürMerkür Ne DemekMerkür Nedir,

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.