İnek derisinden ince meşin nedir?

İnek derisinden ince meşin nedir?

İnek derisinden ince meşin nedir?
20.01.2021
56
A+
A-

İnek derisinden ince meşin nedir?

Postal, hayvan koşumları, kütüklük ve saraciyede kullanılan bir deri çeşididir. Sığır derisinden, özellikle de inek derisinden imal edilir.

VAKETA – VEGETAL – VEJETAL

İtalyanca kökenlidir.

Vaketa deri, orta ve hafif ağırlıkta ham sığır derilerinin bitkisel tanenler ile tabaklanmasından sonra, yağlanmak ve sırça (cilt) tarafı perdahlanmak suretiyle elde edilen, doğal renkli veya boyanmış, kösele deriye göre daha yumuşak tutumlu deri tipidir.

Sığır ham derileri öncelikle ıslatma ve yumuşatma işlemine alınarak kaybettikleri nem içeriğine (%65-70) kavusturulur. Bu işlem pervaneli teknelerde gerçekleştirilir. Ardından ham deriler kıl kiderme ve kireçlik işlemine alınırlar. Bu işlemde derilere kireç ve zırnık kimayasaları verilerek, deri yüzeyindeki kıllar uzaklaştırılır ve deri bünyesinde, tabaklayıcı, boyayıcı ve yağlayıcı maddelerle bağ yapabilecek aklif lif uçlarının ortaya çıkarılması sağlanır. Buna tola gelişimi adı verilir. Ardından derilere deri işleme dolaplarında kireç giderme işlemi uygulanarak derideki kirecin uzaklaştırılması sağlanır. Kireç gidermeden sonra sama işlemine geçilir. Bu işlemde derilere proteolitik enzimler verilerek eriyebilir proteinler uzaklaştırılır.

Daha sonra derilere dolapta bir bitkisel tabaklama maddesi olan ve meşe ağacından elde edilen öğütülmüş meşe palamudu tabaklama maddesi verlir. Bu işlem üç kez uygulanır ve deriler bitkisel tabaklanmış olarak dolaplardan çıkarılır. Bu işlemden sonra yıkanan derilere sıyırma tıraş uygulanarak derinin et yüzeyindeki fazlalıklar uzaklaştırılır. Asılarak kurutulan derilerin cildine mermer üzerinde balık yağı veya bitkisel yağ uygulanır. Bu işlemden sonra asılarak kurutulan deriler, suda ıslatılarak yumuşak bir kıvama gelmesi sağlanır, daha sonra bir gün baskıya alınır. Mermer üzerinde perdahlanarak ciltleri açılır. Tekrar ince tıraştan geçirilerek inceltilen deriler, mantar geçilerek yumuşatılır ve istenilen renge boyanarak cilalandıktan sonra kullanıma hazır hale getirilir.

Dana derisinin bitkisel taninlerle geleneksel tabaklama yöntemiyle üretilmesidir. Vejetal deriler hiç bir kimyasal malzeme kullanılmadan üretildiği için insan sağlığına hiç bir zararı yoktur. Naturel olanı (renklendirilmemiş ten rengi) beyazlığındadır. Doğal boyalarla renklendirilebileceği gibi ham halde de kullanılabilmektedir. Dünyada ve ülkemizde son zamanlarda hobi olarak başlayıp, daha sonra profesyonel işletmeler olan el yapımı takı, aksesuar, cüzdan, telefon kılıfı vb. üretimi oldukça revaçtadır.

Vaketa, genellikle ayakkabının üzerini kaplamak için kullanılan bir tür ince meşindir.

Bulmaca Soruları ve Cevapları

Bilmece CevaplarıBilmece SorularıBulmaca CevaplarıBulmaca SorularıBulmaca Soruları ve CevaplarıBulmacalar ve Cevaplarıİnek derisinden ince meşinVaketaVaketa Ne DemekVaketa NedirVegetalVegetal Ne DemekVegetal NedirVejetalVejetal Ne DemekVejetal Nedir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.