Hardal kokulu savaş gazı nedir?

Hardal kokulu savaş gazı nedir?

Hardal kokulu savaş gazı nedir?
26.01.2021
86
A+
A-

Hardal kokulu savaş gazı nedir?

Hardal gazı, kükürt klorür içerikli, kimyasal silah olarak kullanılan bir zehirli gazdır. Modern anlamda, savaşlarda kullanılan ilk kimyasal silah olarak bilinen bir yakıcı gazdır. Laboratuvar ortamında kolayca yapılabilmesi ve etkileri nedeni ile oldukça korkutucu sayılabilir.

İPERİT

Deriyi tahriş eden maddelerdendir. Kalıcıdır ve görünmeyen buharlar yayar. Sıvı halde, deri ve gözlere bulaşır. Tekstil ve deriden kolaylıkla geçer. Deriyi tahriş ederek teneffüs yollarını ve gözleri etkiler. Yiyeceklerle beraber alınmaları sonucunda, yemek borusu ve bağırsaklarda ağır yaralar meydana getirir.

İperit de denmesinin nedeni, 1917’de 1. Dünya Savaşında Almanlar tarafından İngiliz askerlerine karşı Belçika’nın İeper şehrinde kullanılmasıdır.

Hardal gazının diğer adıdır iperit.

İngilizce karşılığı mustard olarak geçer.

Hardal gazı (İperit), kükürt klorür içerikli, kimyasal silah olarak kullanılan bir zehirli gazdır. Savaşlarda az da olsa kullanılmış bu gaz laboratuvar ortamında kolayca yapılabilmesi ve etkileri nedeni ile oldukça korkutucu sayılabilir. Vücuda temasında deri yanması, solunumu ile kaslarda şiddetli kasılma sonucu bel kemiğinin kırılması, sinir sisteminin çökmesi, vücudun dış ve iç yüzeylerinin erimesi gözlenir. 12 saat sürebilen acılı bir ölüme sebebiyet verebilir.

Sinir ajanları grubundaki bir sinir gazıdır. Arap ülkelerinde kullanılır. Silah ve asker güçleri az olduğu için sinir gazlarına ve biyolojik silahlara ihtiyaç duyuyorlar herhalde. Dünyanın en büyük kimyasal silah stoklarından biri Suriye diğeri Saddam zamanında Irak , İran ve diğer Arap ülkeleri başta olmak üzere üretilmektedir.

Hardal kokulu savaş gazı

Bilmece CevaplarıBilmece SorularıBulmaca CevaplarıBulmaca SorularıBulmaca Soruları ve CevaplarıBulmacalar ve CevaplarıHardal kokulu savaş gazıİperitİperit Ne Demekİperit Nedir,

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.