Grafik Tasarımı Kursu 8. Ders

Grafik Tasarımı Kursu 8. Ders

Grafik Tasarımı Kursu 8. Ders
22.02.2021
71
A+
A-

Grafik Tasarımı Kursu 8. Ders

DİJİTAL RESİM İLE İLGİLİ KAVRAMLAR

Dosya-Resim Boyutu (File-Image Size)

Bir görüntüyü saklamak ve / veya işlemek için gereken bellek miktarıdır. Dosya boyutu ne kadar büyük olursa, depolamak için daha fazla alan ve üzerinde işlem yapmak için daha fazla zaman gerekir.

Sıkıştırma (Compression)

Dosya boyutunu küçültmek için görüntü verisini daha verimli bir şekilde düzenleyen (veya yabancı olarak görülen verilerin çıkarılmasını sağlayan) bir sistemdir. Sıkıştırma, bilgisayarın bir görüntüyü saklamak için ihtiyaç duyacağı bellek miktarını azaltmaktır.

Bazı resim biçimleri, bilgisayarın bir görüntüyü saklamak için ihtiyaç duyacağı bellek miktarını azaltma seçeneğini sunar. Buna sıkıştırma denir. Sıkıştırma sayesinde daha fazla görüntü daha küçük bir alanda saklanabilir ve daha hızlı bir şekilde internet üzerinden iletilebilir. Bir görüntü sıkıştırıldığında, verileri daha verimli bir şekilde düzenlemek veya yabancı olarak görülen verileri çıkarmak için bazı algoritma denklemleri uygulanır. Sıkıştırma sonucunda görseliniz daha iyi görünmeyebilir. Ancak bazen kalite kaybı bir web sayfasına hızlı görüntü yüklenmesi için göz ardı edilebilir.

Dosya-Resim Biçimi (File-Image Format)

Dosya-resim biçimi dijital görüntünün yazıldığı “dil”dir. Dosya Biçimi, bilgisayar gibi akıllı cihazlarda bir uygulamanın doğru şekilde görüntülenebilmesi için cihazın dosyadaki verileri nasıl kullanması gerektiğini anlatır. En yaygın kullanılan dijital resim biçimleri JPEG, GIF, TIFF, PNG, BMP ve PSD’dir.

Dijital resim biçimleri resimdeki renk sayısına, piksellerin tekrarına, katmalara, kayıplı (renk sayısındaki azalma, çözünürlüğün düşmesi) ya da kayıpsız sıkıştırma algoritmalarına göre farklı özellikler göstermektedirler. Çoğu resim düzenleme programları kendisiyle aynı dili konuşmayan bir dijital dosya ile çalışması istendiğinde ilgili dosyayı çalıştırmayacaktır. Ancak Photoshop gibi gelişmiş yazılımlar çok dillidirler ve çok çeşitli resim biçimlerini çalıştırabilirler. Photoshop çok çeşitli resim biçimlerini okuyabilir ve yazabilir.

Aşağıda sık kullanılan resim biçimleri anlatılmıştır.

JPG-JPEG (Joint Photographic Experts Group)

En çok kullanılan resim biçimidir. Renkli resimlerde görüntü kalitesi iyidir. Kalite %0 ile %100 arasında belirlenerek kaydedilir. JPEG, “kayıplı” sıkıştırma sunar, bir başka deyişle verileri kaldırır ve görüntüyü önemli ölçüde düşürür, ancak sıkıştırma seçenekleri sayesinde derece değiştirilebilir. Kaliteyi düşürmesine rağmen ürettiği küçük dosya boyutları nedeniyle Internet’te standarttır. Bu biçimde arka planı transparan / şeffaf belirleme özelliği yoktur. En güçlü tarafı fotografik görüntülerde herhangi bir bitmap biçiminin en iyi sıkıştırma performansını vermesidir. Dahası kaliteden ödün verdiğinizde çok daha iyi sıkışma sonucu elde edilir. JPEG-JPG, en çok kullanılan resim biçimidir.

GIF – Graphics Interchange Format

Belirli sayıdaki renkten oluşan bir palet ile kaydedilir. Renk sayısı arttıkça boyutu büyür. Renk sayısı 256’dan fazla ise kayıp yaşanır. GIF en az 2, en fazla 256 renk barındırabilir. Bu biçimde arka plan transparan / şeffaf olarak belirlenebilir. Logo, karikatür gibi daha az renk sayısı olan resimler için idealdir. Manzara fotoğrafları gibi detaylı resimlerde iyi değildir. Ayrıca hareketli resimleri içinde barındırabilir.

TIFF (Tagged Image File Format)

TIFF, kayıpsız sıkıştırma özelliği sunabilir, böylece görüntü kalitesi daha iyi kalır, ancak görüntüyü de çok fazla sıkıştırmaz. Bu nedenle boyutu büyüktür. 8 veya 16 bit renk kodlaması yapabilir. Daha çok basım ve matbaacılıkta kullanılır.

PNG (Portable Network Graphics)

PNG, JPG ve GIF’in özelliklerini birleştirir. Bir başka deyişe JPG kalitesinde olup GIF gibi saydamlık ve şeffaflık özelliği bulunur. Web için geliştirilmiştir. PNG8, 8 bitlik renk kodlaması yapabilir, renk paleti seçmek gereklidir. Renk paletinde 2 ile 256 arası renk olabilir. PNG24, 24 bitlik kodlama yapar, gerçek fotoğraflarda daha iyidir. Renk kalitesi de daha iyidir. Kayıpsız sıkıştırma özelliği sunabilir. Bu biçimde arka plan transparan / şeffaf belirlenebilir. Basım için ya da web üzerinde kullanılabilir.

BMP

BMP, Microsoft firmasına ait hiç sıkıştırılmamış bir biçimdir. Kalitelidir, ancak çok büyük yer tutar.

PSD

PSD, Photoshop’ta kullanılan katmanlı bir görüntü dosyasıdır ve sadece bu programda açılır. Photoshop’un verileri kaydetmek için kullandığı varsayılan biçimdir. PSD, kullanıcının dosya kaydedildikten sonra bile görüntülerin katmanlarıyla çalışılmasına izin verir. Boyutu büyüktür.

Bir görüntü tamamlandığında, Photoshop, kullanıcıların katmanları düzleştirmesine ve düz görüntünün paylaşılabilmesi için bir .jpg, .gif, .tiff veya diğer özel olmayan dosya biçimine dönüştürülmesini sağlar. Bununla birlikte, bir PSD görüntüsü dönüştürme ile düzleştirildikten sonra, tekrar PSD’ye dönüştürülemez ve kullanıcı görüntü katmanları ile artık çalışamaz.

Grafik Tasarımı Kursu

Bilgisayar KurslarıGrafik TasarımGrafik Tasarım EğitimiGrafik Tasarım KursuGrafik Tasarımı KursuGrafikerlik KursuMesleki KurslarÖzel KurslarTasarım KursuYazılım Kursları,

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.