Grafik Tasarımı Kursu 6. Ders

Grafik Tasarımı Kursu 6. Ders

Grafik Tasarımı Kursu 6. Ders
22.02.2021
93
A+
A-

Grafik Tasarımı Kursu 6. Ders

Renk (Color)

Renk, giydiğimiz kıyafetlerde, boyadığımız resimlerde, duyguların temsilinde her yerdedir. Renksiz; dünyamız çok daha az güzel bir yer olurdu. Bizim için bu kadar önemli olan rengi anlamak için ışığın kısa bir özetini incelemek faydalı olacaktır. Işık olmadan, renk olmazdı. Işık, bir spektrum denilen grupta bir araya getirilen enerji dalgalarından oluşur. Güneşten gelen ışık gibi bize beyaz görünen ışık aslında birçok renkten oluşur. Işığın dalga boyları renkli değildir, ancak renk hissi verir. Çünkü renk, ışığın bir nesneye çarpıp göze geri yansıdığında, değişik dalga boylarının gözün retinasına ulaşması ile ortaya çıkan bir algılamadır. (Işık olmasaydı renk olmazdı, renk olmasaydı dünyamız çok daha az güzel bir yer olurdu.)

Renk Modları (Color Modes)

Renklerin bir görüntüde oluşturulma biçimi, görüntünün dosya boyutunu azaltmak (ya da web sayfasında hızlı bir şekilde yüklendiğinden emin olmak) veya yazdırma çıktısının kalitesini geliştirmek için önemli olabilir. Renk modu, görüntüdeki diğer tüm renkleri oluşturmak için çeşitli miktarlarda birleştirilen renkler kümesine verilen isimdir. Renk modu, renk modelindeki renk kanallarının sayısına bağlı olarak bir rengin bileşenlerinin nasıl birleştirileceğini belirler. Bir pikselin renk değerinin temsil edilmesidir.

Her resmin bir renk modu vardır. Bu modlar, bir rengi temsil etmek için kaç kanalın kullanıldığına ve her kanalın ne kadar derin olduğuna göre değişir. En sık karşılaşılan renk modları, gri tonlamalı, RGB ve CMYK’dır . Farklı renk modları, farklı düzeylerde renk ayrıntıları ve dosya boyutu sunar.

Grafik Tasarımı Kursu 6. Ders (Farklı Renk Modları)
Grafik Tasarımı Kursu 6. Ders (Farklı Renk Modları)
Renk ModlarıDerinlikRedGreenBlue1 Pikselin Kapladığı Alan
True Color32 bit8884 bayt
High Color16 bit5652 bayt
256 renk8 bit2331 bayt
Renk Modları ve Boyutları

True color: Bir görüntü doğal bir renk sunduğunda veya buna çok yaklaştığında bu ismi alır.

High color: Görüntü bilgilerinin bir bilgisayarın belleğinde saklanma yöntemidir.

ÖRNEK

320×240 piksel çözünürlüğünde olan bir resim 32 bit renk modunda oluşturulduğuna göre kaydedildiğinde toplam kaç KB yer kaplar?

320×240=76800 toplam piksel
32 bit = 4 Bayt
76800 x 4 = 307200 Bayt = 300 KB

RGB renk modu

RGB veya Kırmızı (Red), Yeşil (Green) ve Mavi (Blue) artırıcı renkleridir. Ekranlarda renkler RGB tekniği ile elde edilir. Ekranlarımızı oluşturan küçük noktalar RGB bilgisinden oluşmaktadır. RGB renk alanı çok büyüktür, web ve sunum amaçlı kullanılabilecek görüntüler için idealdir.

Artırıcı renkler, farklı birleşimlerde bir araya getirildiğinde tüm renkleri üreten üç ışık rengi (kırmızı, yeşil ve mavi) şeklindedir. Kırmızı, mavi ve yeşil ışık eşit oranda eklendiğinde beyaz üretilir. Kırmızı, mavi ve yeşil ışığın tamamen yokluğu siyahla sonuçlanır. Bilgisayar monitörleri, renk oluşturmak için artırıcı renkleri kullanırlar.

Artırıcı renkler, farklı birleşimlerde bir araya getirildiğinde tüm renkleri üreten üç ışık rengi (kırmızı, yeşil ve mavi) şeklindedir. Kırmızı, mavi ve yeşil ışık eşit oranda eklendiğinde beyaz üretilir. Kırmızı, mavi ve yeşil ışığın tamamen yokluğu siyahla sonuçlanır. Bilgisayar monitörleri, renk oluşturmak için artırıcı renkleri kullanırlar.

Grafik Tasarımı Kursu 6. Ders (Artırıcı Renkler)
Grafik Tasarımı Kursu 6. Ders (Artırıcı Renkler)

RGB veya Kırmızı (Red), Yeşil (Green) ve Mavi (Blue) artırıcı renkleridir. CMYK veya Camgöbeği (Cyan), Macenta (Magenta), Sarı (Yellow) ve Siyah (Black) eksiltici renklerdir.

Bir pikselin rengini belirlemek için 3 temel rengin birleşimi kullanılır.

R – Red ⇒ Kırmızı
G – Green ⇒ Yeşil
B – Blue ⇒ Mavi

Her renk, 0 (siyah) ile 255 (beyaz) arasında bir değerde şiddetini değiştirebilir. Bu sayede 256 x 256 x 256 farklı renk elde edilebilir. Sonuç =167,777,216 renk | 224| 24 Bit Derinlik

CMYK renk modu

Grafik Tasarımı Kursu 6. Ders Eksiltici Renkler)
Grafik Tasarımı Kursu 6. Ders Eksiltici Renkler)

CMYK veya Camgöbeği (Cyan), Macenta (Magenta), Sarı (Yellow) ve Siyah (Black) eksiltici renkler, farklı birleşimlerde bir renk uzayını oluşturan pigmentlerdir. Temelde renk sayısı 3’tür, siyah aralarına sonradan katılmıştır. Bu renk modunun tanımında “Eksiltici” terimi kullanılır çünkü ana renkler, birbirine karışmaya başlayana kadar saftır ve sonuç olarak ana renklerden daha az saf olan renkler ortaya çıkar. Örneğin, turuncu, macenta ve sarının birlikte eksilterek karıştırılmasıyla oluşturulur.

Bir görüntüyü her yazdırdığımızda, baskıyı üretmek için CMYK standart mürekkep renkleri kullanılır. Monitörlerden farklı olarak, yazıcılar eksilterek karıştırma yoluyla renk üretmek için eksiltici renkleri (CMYK) kullanırlar. Birçok profesyonel yazıcı, basımdan önce basılacak görüntülerin CMYK’ye dönüştürülmesini zorunlu kılar. Bunun nedeni, RGB renk spektrumunun CMYK spektrumundan çok daha geniş olması ve RGB’den CMYK’ye dönüşüm sırasında belirli renklerin görünümünün farklı görülebilir olmasıdır.

Gri tonlamalı renk modu

Grafik tasarımında kullanılan diğer yaygın renk modu Gri Tonlamalıdır. Gri Tonlama, görünür renk olmadan grinin farklı tonlarının bir dizisidir. Bu modda tüm renkler aslında siyah-beyaz bir fotoğraf gibi gri tonlardır. 8 bitlik görüntülerde grinin en çok 256 tonu bulunabilir. En karanlık olası ton siyahtır, bu yansıtılan ışığın toplam yokluğudur. En aydınlık olası ton beyazdır, tüm görünür dalga boyundaki ışığın toplam iletimi veya yansımasıdır. Ara gri tonları, yansıyan ışık için üç ana rengin (kırmızı, yeşil ve mavi) eşit parlaklık seviyeleri veya yansıyan ışık için üç temel pigmentin (siyan, macenta ve sarı) eşit miktarları ile temsil edilir.

Renk derinliği (Color depth)

Bir pikselin alabileceği toplam renk sayısı renk derinliğini belirler. Piksel başına daha fazla bit, daha yüksek renk çeşidi ve daha kaliteli görüntü demektir. Derinliği 32 bit olan bir resimde, bir piksel için 32 bit, bir başka deyişle 4 bayt harcanır.

Grafik Tasarımı Kursu 6. Ders (Renk Derinliği)
Grafik Tasarımı Kursu 6. Ders (Renk Derinliği)

1 bit derinlik ⇒ 2¹ ⇒ 2 renk
3 bit derinlik ⇒ 2³ ⇒ 8 renk
8 bit derinlik ⇒ 2⁸ ⇒ 256 renk
16 bit derinlik ⇒ 2¹⁶ ⇒ 65536 renk
24 bit derinlik ⇒ 2²⁴ ⇒ 16777216 renk
32 bit derinlik ⇒ 2³² ⇒ 16777216 renk * 256 Alfa (4294967296 renk)

  • Derinlik arttıkça bir pikselin alabileceği renk sayısı dolayısıyla netlik artar.
  • Derinlik artıkça bir pikselin alabileceği renk sayısı artar.
  • Derinlik artıkça resmin/görüntünün bellekte kapladığı alan artar.
  • Derinlik arttıkça netlik artar.
Grafik Tasarımı Kursu 6. Ders (Derinlik ve Netlik İlişkisi)
Grafik Tasarımı Kursu 6. Ders (Derinlik ve Netlik İlişkisi)

Grafik Tasarımı Kursu

Bilgisayar KurslarıGrafik TasarımGrafik Tasarım EğitimiGrafik Tasarım KursuGrafik Tasarımı KursuGrafikerlik KursuMesleki KurslarÖzel KurslarTasarım KursuYazılım Kursları,

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.