Grafik Tasarımı Kursu 4. Ders

Grafik Tasarımı Kursu 4. Ders

Grafik Tasarımı Kursu 4. Ders
22.02.2021
59
A+
A-

Grafik Tasarımı Kursu 4. Ders

Vektör Grafik (Vector)

Vektör görüntüler, görüntü öğelerini oluşturmak için geometrik formüller içeren bir biçimde saklanan çizgiler, şekiller ve diğer grafik görüntü bileşenleri tarafından açıklanmaktadır.

Vektör görüntüler, çok büyük boyutta ya da çok küçük boyutta yeniden boyutlandırıldığında dahi, dosya boyutunda herhangi bir artış (veya azalma) olmaksızın, ilk haliyle aynı şekilde net olarak basılacaktır. Çünkü vektör görüntü çözünürlükten bağımsızdır, piksel gibi yan yana gelen kutucuklardan oluşmaz ve detay kaybetmeden yeniden ölçeklendirilebilir.

Bitmap ve vektör karşılaştırması

Bitmap grafikleri milyonlarca renk değişimi alır bu nedenle tüm piksellerine müdahale edilmesi kolaydır. Böylece rötuşlama işlemi kolay olur. Ancak bitmap grafiklerin boyutunu değiştirmek görüntünün kalitesinin bozulmasına yol açar. Vektör grafikler farklı boyut ve renklerde görüntü kalitesini yitirmemesi istenilen çalışmalarda kullanılır. Görsel detaylar boyutlandırma sonucu kaybolmaz, detayların yeniden renklendirilmesi ya da şekillendirilmesi görüntü kalitesini bozmaz. Ancak vektör grafiklerinin web üzerinde her ortamda kullanılması mümkün olmayabilir. Bitmaplere dönüştürülmesi gerekebilir. Bitmap grafiklerin boyutunu değiştirmek görüntünün kalitesinin bozulmasına yol açar. Vektör grafikler farklı boyut ve renklerde görüntü kalitesini yitirmez.

Grafik Tasarımı Kursu 4. Ders (Piksel ve Vektör Karşılaştırılması)
Grafik Tasarımı Kursu 4. Ders (Piksel ve Vektör Karşılaştırılması)

Yukarıdaki fotoğrafta piksel ve vektör görüntülerinin %800 yakınlaştırma sonucunda görüntü farklılığı gösterilmiştir.

Piksel % 100’de görüntüde, vektör ile hemen hemen aynı görünmektedir. Ancak görüntü ölçeklendiğinde, kenardaki pikseller görünmeye başlar ve kenarlar artık düzgün görünmez.

Vektör görüntü, noktaları ve eğrileri tanımlayarak oluşturulur. Vektör grafikleri ölçeklendiğinde, kenarlar boyutundan bağımsız olarak net ve keskin kalır.

Grafik Tasarımı Kursu

Bilgisayar KurslarıGrafik TasarımGrafik Tasarım EğitimiGrafik Tasarım KursuGrafik Tasarımı KursuGrafikerlik KursuMesleki KurslarÖzel KurslarTasarım KursuYazılım Kursları,

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.