Grafik Tasarımı Kursu 10. Ders

Grafik Tasarımı Kursu 10. Ders

Grafik Tasarımı Kursu 10. Ders
23.02.2021
89
A+
A-

Grafik Tasarımı Kursu 10. Ders

Bu dersimiz bu zamana kadar olan bilgilerin genel tekrarıdır. Bu bilgiler sıkıcı gelebilir fakat grafik tasarım konusunun temelidir. Bu bilgileri tanımları öğrenmeden diğer derslere devam etmeyiniz. Tanımlar sıkıcı olabilir fakat bir grafiker için vazgeçilmez tariflerdir.

Grafik tasarımında ihtiyacınız ister profesyonel ister temel bir tasarım olsun tüm programlardan bağımsız grafik tasarımında kullanılan bazı temel kavramların bilinmesi gerekmektedir. Böylece karşılaşılan tüm programlara ve terminolojilerine kolaylıkla adapte olabilmek mümkün olacaktır.

TEMEL KAVRAMLAR

Piksel (Bitmap) grafik : Grafik tasarım yazılımlarında görüntüler yan yana ve üst üste dizilen renk kutucuklarından oluşur. Bu renk kutucuklarına piksel denir. Dijital görüntülerin kalitesi, ayrıntısı ve sürekliliği boyut ve piksel sayısına bağlıdır.

Vektör grafik : Vektör görüntü çözünürlükten bağımsızdır, piksel gibi yan yana gelen kutucuklardan oluşmak ve detay kaybetmeden yeniden ölçeklendirilebilir.

Bitmap ve vektör karşılaştırması : Piksel % 100’de görüntüde, vektör ile hemen hemen aynı görünmektedir. Ancak görüntü ölçeklendiğinde, kenardaki pikseller görünmeye başlar ve kenarlar artık düzgün görünmez. Vektör görüntü, noktaları ve eğrileri tanımlayarak oluşturulur. Vektör grafikleri ölçeklendiğinde, kenarlar boyutundan bağımsız olarak net ve keskin kalır.

Çözünürlük : Bir görüntünün çözünürlüğü bize piksellerin (noktaların) birbirine ne kadar yakın olduğunu ifade eder. Dpi olarak ifade edilir. Yüksek çözünürlüklü görüntüler net ve keskin görünürler. Düşük çözünürlüklü görüntüler ise pütürlü, benekli ve bulanık görünürler.

Renk : Işık, bir spektrum denilen grupta bir araya getirilen enerji dalgalarından oluşur. Renk, ışığın bir nesneye çarpıp göze geri yansıdığında, değişik dalga boylarının gözün retinasına ulaşması ile ortaya çıkan bir algılamadır.

Renk modları : Renk modu, görüntüdeki diğer tüm renkleri oluşturmak için çeşitli miktarlarda birleştirilen renkler kümesine verilen isimdir. RGB veya Kırmızı (Red), Yeşil (Green) ve Mavi (Blue) artırıcı renkleridir. CMYK veya Camgöbeği (Cyan), Macenta (Magenta), Sarı (Yellow) ve Siyah (Black) eksiltici renklerdir. Gri Tonlama, görünür renk olmadan grinin farklı tonlarının bir dizisidir.

Renk derinliği : Bir pikselin alabileceği toplam renk sayısı renk derinliğini belirler. Piksel başına daha fazla bit, daha yüksek renk çeşidi ve daha kaliteli görüntü demektir.

Ton- Doygunluk-Parlaklık-Kontrast-Bulanıklık/Keskinlik : Ton, renge baktığımızda en saf haliyle gördüğümüz bir renk boyutunu tanımlar. Doygunluk rengin yoğunluğu veya saflığıdır. Parlaklık ya da kontrast, bir ekrandan gelen ışığın algılanan yoğunluğu, açıklığı veya rengin koyuluğudur. Keskinlik, görüntü kontrastını artırmaktır. Bulanıklık görüntüdeki keskin kenarları yumuşatmak ya da ayrıntıları azaltmak demektir.

DİJİTAL RESİM İLE İLGİLİ KAVRAMLAR

Dosya-resim boyutu: Bir görüntüyü saklamak ve / veya işlemek için gereken bellek miktarıdır. Sıkıştırma, dosya boyutunu küçültmek için görüntü verisini daha verimli bir şekilde düzenleyen bir sistemdir.

Dosya-resim biçimi : Dosya-resim biçimi dijital görüntünün yazıldığı “dil”dir. JPEG, en çok kullanılan resim biçimidir. Renkli resimlerde görüntü kalitesi iyidir, “kayıplı” sıkıştırma sunar. GIF, belirli sayıdaki renkten oluşan bir palet ile kaydedilir. Renk sayısı 256’dan fazla ise kayıp yaşanır. TIFF, kayıpsız sıkıştırma özelliği sunabilir, böylece görüntü kalitesi daha iyi kalır, ancak görüntüyü de çok fazla sıkıştırmaz. PNG, JPG kalitesinde olup GIF gibi saydamlık ve şeffaflık özelliği bulunur. Web için geliştirilmiştir. BMP, Microsoft firmasına ait hiç sıkıştırılmamış bir biçimdir. Kalitelidir, ancak çok büyük yer tutar. PSD, Photoshop’ta kullanılan katmanlı bir görüntü dosyasıdır ve sadece bu programda açılır.

GRAFİK TASARIMINDA SIKLIKLA KULLANILAN KAVRAMLAR

Kırpma : Kırpma çoğunlukla gizlemek, resmin belirli bir noktasına odaklanmak, vurgulayarak görüntüyü güçlendirmek ya da istenmeyen kısımları kaldırmak amacıyla resmin belirli bölümlerini çıkarma işlemidir.

Yeniden Boyutlandırma: Kırpmadan farklı olarak görüntüyü korur, yalnızca boyutunu değiştirir.

Döndürme : Bir seçimin, bir katmanın veya bir görüntünün (resim tuvalinin) yönünü değiştirmek için kullanılır.

Çevirme : Bir resmin yatay ya da dikey olarak çevrilmesidir.

Saydamlık : Alpha 0 iken piksel tamamen saydam (görünmez), 255 iken tamamen opak (renkli) görünümdedir.

Titretme : Titreme, üçüncü bir rengin görünümünü vermek için farklı renklerin bitişik piksellerini kullanmak demektir. Sürekli tonların benzerleri üretilir.

Grafik Tasarımı Kursu

Bilgisayar KurslarıGrafik TasarımGrafik Tasarım EğitimiGrafik Tasarım KursuGrafik Tasarımı KursuGrafikerlik KursuMesleki KurslarÖzel KurslarTasarım KursuYazılım Kursları,

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.