Geceleri yağmuru gökyüzünde izlenebilen gök taşı nedir?

Geceleri yağmuru gökyüzünde izlenebilen gök taşı nedir?

Geceleri yağmuru gökyüzünde izlenebilen gök taşı nedir?
05.12.2020
139
A+
A-

Geceleri yağmuru gökyüzünde izlenebilen gök taşı nedir?

Havayuvarı içinde oluşan sıcaklık değişmeleri, yel, yağmur, dolu, yıldırım gibi olaylara verilen genel ad.

METEOR – GÖK TAŞI

Meteor; gezegenler arasında dolaşan taş parçalarından her biri.

Gök taşı ya da meteorit, uzaydan Dünya yüzeyine düşen maddelerin genel adıdır. Meteorit düşen nesnenin katı bir kalıntısıdır. Bu nesne kuyruklu yıldız, asteroit veya meteordur.

Fransızca kökenlidir.

Aslen meteor hava ile ilgili demektir ama aynı zamanda uzaydan dünyaya düşen maddelerin genel adıdır. atmosfere her gün milyonlarca meteor girer ama yanar, toz olurlar.

Gök taşları, güneş sisteminde bulunan ve Güneş’in yörüngesinde dolanan büyük veya küçük kaya parçalarının ortak adıdır ve bu kaya parçalarının bazılarının o meşhur büyük patlamadan kalan parçalar olduğu düşünülmektedir. Bu yüzden bu kaya parçaları, evrenimizin oluşumu ile ilgili sırları da barındırabilir.

Meteorlar atmosfere 40.000 – 250.000 km’lik hızlarda girip, hava ile sürtünerek erimeye başladıkları için, ya yeryüzüne düşemeden tamamen yanarlar ya da çok küçük bir kısmı yere ulaşır. Geçmişte çok büyük bir alanı etkileyecek büyüklüklerde meteorların düştüğü bilinmektedir.

Geceleri yağmuru gökyüzünde izlenebilen gök taşı

Bilmece CevaplarıBilmece SorularıBu cismin yağmuru gece gökyüzünde izlenirBulmaca CevaplarıBulmaca SorularıBulmaca Soruları ve CevaplarıBulmacalar ve CevaplarıMeteorMeteor Ne DemekMeteor Nedir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.