Esrarengiz Sanık Kitap Özeti

Esrarengiz Sanık Kitap Özeti

Esrarengiz Sanık Kitap Özeti
15.12.2020
70
A+
A-

Esrarengiz Sanık Kitap Özeti

Genç, iyi kalpli, nazik ve güzel bir kız olan Elinor Carlisle, Mary Gerard adlı bir kızı öldürmekle suçlanır. Tüm kanıtlar onun aleyhinedir. Ancak onun suçsuzluğuna inanan bir kişi vardır. O da olayın çözülmesi için canla başla çalışan Hercule Poirot’dur.

Elinor’un yaşlı ve yatalak hasta olan bir teyzesi vardır. Teyze öldükten sonra hatırı sayılır bir miras bırakacaktır. Ancak aslında hiç kimse tam olarak mirasın kime kalacağını bilmiyordur. Ama elbetteki herkesin kendine göre tahminleri vardır.

Elinor nişanlıdır ve nişanlısı Roddy de mirastan hak sağlayabilecek kişiler arasındadır. Çünkü Roddy, teyzenin ölen kocasının yeğenidir. Ama Elinor ve Roddy için mirasın onlardan birine kalması durumunda herhangi bir sorun yoktur. Çünkü evleneceklerdir ve dolayısıyla her halükarda miras onlara kalacaktır. İkisinin dışında da mirastan pay alacak olan herhangi bir yakın yoktur zaten.

Teyze yatalak olduğu için onunla ilgilenilmesi için bir hemşire tutulmuştur. Hemşire Eileen biraz hayalperest bir kişi olsa da yaşlı kadına iyi bakıyordur. Bölge hemşiresi olan Jessie ise; yaşlı kadının durumunu yakından takip eden, aynı zamanda Mary’yi seven ve onu destekleyen biridir. Marry sık sık köşke gidip yaşlı kadınla ilgileniyor, onu neşelendiriyor, ona kitap okuyor ve gününün güzel geçmesini sağlıyordur.

Bir gün Elinor, teyzesinin çok hasta olduğuna dair bir haber alır ve nişanlısı ile birlikte apar topar teyzeyi ziyarete giderler. Teyze son anlarını yaşıyor gibidir. Konuşamıyor ama bir şeyler anlatmaya çalışıyordur. Onun vasiyet yazmak istediğini anlarlar ancak aile avukatı gelene kadar teyze vefat eder. Vefat etmeden önce sürekli Mary’yi sorduğu için Elinor, teyzesinin mirasın bir kısmını ona bırakmak istediğini düşünür.

Aslında Elinor, Roddy ve Mary küçükken arkadaşlık yapmışlardır. Ama aradan yıllar geçmiş ve bu süre zarfında birbirlerini hiç görmemişlerdir.

Mary, teyzenin yaşadığı Hunterberry Köşkü’nün bekçisinin kızıdır. Teyzeleri onu çok sevdiği için iyi bir eğitim almasını sağlamıştır.

Roddy ve Elinor uzun aradan sonra Mary’yi görürler. Kısa bir sohbet geçer aralarında. Ancak bu ilk görüş Roddy için farklı bir durumla daha ilginç bir hale gelir. Roddy, Elinor ile konuşarak Mary’den hoşlandığını hatta ona aşık olmuş olabileceğini dile getirir. Elinor bu durumu anlayışla karşılar. Nişan bozulur. Elinor, Roddy’ye teyzelerinin cenaze işlemlerinden sonra bir tatile çıkmasını ve kendisini bu aşk mevzusu ile ilgili olarak ölçüp tartmasını ve nihai kararını dingin bir kafayla vermesini ister. Teyze için son vazifeler yerine getirilir. Elinor, bir miktar parayı hizmetliler arasında paylaştırır. Mary’yi de unutmaz ve ona da bir miktar para ayırıp hesabına yatırılmasını ister.

Teyzesinden kalan köşkün ise satılması için işlem başlatır. Elinor, bir müddet düşündükten sonra vasiyetini hazırlamaya karar verir. Bu kararı almasındaki en önemli neden ise teyzesinin ölmeden önce vasiyetini hazırlayamamış olmasıdır. Vasiyetinde öldükten sonraki tüm mal varlığını Roddy’ye bıraktığını belirtir. Bu arada şu an hiçbir şeyi olmasa da Mary de Elinor’un kendisine ödeyeceğini söylediği parayı ve yaşanılanları düşünerek bir vasiyet hazırlamaya karar verir.

Mary’nin babası oldukça huysuz biridir. Kızının aldığı eğitimlerden pek hoşnut değildir. Sen bir lady değilsin ama öyleymiş gibi hareket ediyorsun, diyerek kızını hep üzmektedir. Ancak Mary bu duruma üzülse de elinden bir şey gelmiyordur. Yapılacak tek şey babasını olduğu gibi kabul etmektir.

Bu sırada Mary, başhemşire Jessie’nin de tavsiyesi ve kendi isteği üzerine başka bir şehire masöz eğitimi almaya gider.

Elinor, köşkü satın almak isteyen birini bulur ve işlemleri hızlandırmaya karar verir. Kısa bir süre sonra Mary’nin babası hastalanır ve ölür. Başhemşire Jessie, Mary’ye bir mektup yazar ve cenaze işlemleri için gelmesini rica eder. Mary gelir ve cenaze işlemlerini tamamlar. Sonrasında evi kontrolden geçirir ve şahsi eşyalarını toparlar. Elinor, köşkü satan alan kişiyle görüştükten sonra, sandviç yapmak için malzeme almaya karar verir.

Uğraştıracak bir yemek yapmak yerine karnını kolay ve hızlı bir şekilde doyurabileceğini düşündüğü bu basit sandviç yapma fikri ona daha cazip gelmiştir.

Sandviç yapmak için aldığı malzemelerle birlikte köşke gider. Sandviçleri hazırlar ve tek başına yemek yerine Mary ve ona yardım eden başhemşire Jessie’yi davet eder. Hep birlikte köşke giderler. Başhemşire sandviç yanına çay demler. Sadece Elinor çay içmez. Sonra başhemşire ve Elinor, üst kata çıkıp teyzenin eşyalarını toparlarlar. Bir müddet sonra Mary’nin aşağıda yalnız kaldığını hatırlayarak yanına giderler. Ancak gittiklerinde Mary kötü durumdadır. Başhemşire müdahale ederken, hemen ambulans çağırılır ancak Mary kurtulamaz ve ölür.

Tüm oklar Elinor’u göstermektedir. Teyzenin doktoru olan ve gördüğü ilk andan beri Elinor’dan hoşlanan Peter Lord, Hercule Poirot’a ulaşır ve bu olayı çözümlemesini ister.

Poirot, herkesle konuşur, araştırmalar yapar ve birtakım sonuçlara ulaşır.
Bulduğu sonuçlara göre, köşkün sahibi olan yaşlı kadının da öldürüldüğünü, Mary’nin yaşlı kadının kızı olduğunu ve bu durumu bilen kişinin başhemşire olduğunu öğrenir. Başhemşire ölen bir hemşirenin kimliğini alarak şu an yaptığı işi yapmaya başlamıştır. Bu durumun anlaşılmamasının nedeni ise başhemşirenin daha önce sağlık üzerine bir eğitimi olmasından kaynaklanıyordur. Üstelik başhemşire daha önce de cinayetler işlemiş ama delil olmadığı için yakalanamamıştır. Hemşire olmasından dolayı ilaçlara kolaylıkla ulaşabildiği için cinayetler işlediği ve insanların mirasından faydalandığı da ortaya çıkar. Yaşlı kadının da, Mary’nin de başhemşire tarafından öldürüldüğü Poirot tarafından ortaya çıkarılır. Peki ama başhemşire bu cinayetleri neden işlemiştir? Çünkü, yaşlı kadının tüm mirası gayrimeşru olan kızı Mary’ye kalmalıydı. Mary onun her dediğini yapıyordu zaten. Mary vasiyetini hazırladığında tüm miras kendisine kalacaktı. Çünkü başhemşire aslında Mary’yi bakıp büyüten kadının kız kardeşiydi.

Tüm bu bulguları ortaya çıkaran Hercule Poirot sayesinde Elinor’un suçsuzluğu da ortaya çıktı ve bir olay daha kendisi tarafından çözümlendi.

Esrarengiz Sanık Arka Kapak

Mary Gerrard’ı öldürmekle suçlanan genç ve güzel Elinor Carlisle, sanık kürsüsünde sessizce oturuyodu. Tüm kanıtlar onun aleyhineydi. Bu cinayeti ondan başkası işleyemezdi. Çünkü öldürücü zehri ancak o, ele geçirebilirdi.
Düşmanca fikirlerin hâkim olduğu mahkeme salonunda, suçu kanıtlanana dek Elinor’un masum olduğuna inanan tek kişi; Hercule Poirot’ydu. Yani Elinor ile idam sehpası arasındaki tek kişi…

Agatha Christie seksen adet eşsiz polisiye romanıyla, “Polisiye Edebiyatın Kraliçesi” unvanını kazanmıştır. Mary Westmacott takma adıyla altı adet unutulmaz aşk romanı yazmıştır.

Agatha Christie – Esrarengiz Sanık Özet

Kitabın Yazarı: Agatha Christie
Kitap Türü: Yabancı Romanlar, Polisiye Romanlar
Yayınevi: Altın Kitaplar
Yayınlandığı Yıl: 2010
Sayfa Sayısı: 288
ISBN:9789752112100
İlk Yayınlanma Tarihi: Mart 1940
Çevirmen : Çiğdem Öztekin

Agatha ChristieAltın KitaplarEsrarengiz SanıkEsrarengiz Sanık Kitap ÖzetiEsrarengiz Sanık ÖzetKitap ÖzetiKitap ÖzetleriPolisiye RomanlarRoman ÖzetiRoman ÖzetleriYabancı Romanlar

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.