Bir işi birçok istekli arasından en uygun şartlarla kabul edene verme ne demektir?

Bir işi birçok istekli arasından en uygun şartlarla kabul edene verme ne demektir?

Bir işi birçok istekli arasından en uygun şartlarla kabul edene verme ne demektir?
20.12.2020
100
A+
A-

Bir işi birçok istekli arasından en uygun şartlarla kabul edene verme ne demektir?

Bir işi ya da bir malı, birçok istekli arasından en uygun koşul teklif eden bir katılımcıya bırakmadır. Katılımcılar, rakipler tarafından önerilen koşullara erişir. Komisyonu bulunur. Bunun nedeni yapılacak suiistimallere ve güvensizliğe engel olmaktır.

İHALE

İhale; bir işi ya da bir malı, birçok istekli arasından en uygun koşullarla yapmayı ya da almayı kabul edene verme.

Arapça kökenlidir.

İhale, kapalı zarf usulü, açık artırma ve eksiltme şeklinde yapılır.

Kapalı zarf usulünde, bir işin yapılması için birbirine rakip firmaların teklifleri, bir gün veya saat belirleyerek kapalı zarf içinde alınır. Teklif sahibi firmaların huzurunda zarflar açılır ve ihale sahibinin istediği koşulları sağlayan firma işi alır.

Açık artırma ya da eksiltme yoluyla yapılan ihalede ise taraflar bir araya gelir. Daha düşük ya da daha yüksek teklifler sunulur. En son teklif gelinceye kadar devam eder ve uygun teklif gelince kabul edilir. Böylece ihale sona ermiş olur. Bu ihale çeşidine pazarlık usulü ihale de denmektedir.

Artırma ve eksiltme yoluyla aktedilen sözleşmelerde uygulama alanı bulan bir yöntemdir. En çok artıranın ya da eksiltenin icabını kabul niteliğinde olmak üzere, artırma ya da eksiltmeyi yürüten makamın açığa vurduğu irade açıklaması olarak tanımlanabilir. Artırma ya da eksiltmenin söz konusu olduğu olaylar, ihale ile ilgili yetkili kamu tüzel kişisinin taşıdığı sıfata göre belirlenir.

İhale arttırma veya eksiltme yoluyla yapılacak işler için kullanılan bir terim. Bir iş yaptıracak kişi veya kurumun bu işi en az ücret talep edene yaptıracağına dair niyetini ortaya koyması, bu işi ihaleye çıkarması demek olur. Benzer olarak, bir satış işinde, en yüksek fiyatı verene satmayı murad etmesi de, satışı ihale ile yapması manasına gelir.

İngilizce karşılığı auction olarak geçer.

Bulmaca Soruları ve Cevapları

Bilmece CevaplarıBilmece SorularıBir işi birçok istekli arasından en uygun şartlarla kabul edene vermeBulmaca CevaplarıBulmaca SorularıBulmaca Soruları ve CevaplarıBulmacalar ve Cevaplarıİhaleİhale Ne Demekİhale Nedir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.