Aşağıdakilerden hangisi özel güvenlik görevlisinin yetkilerinden değildir?

Aşağıdakilerden hangisi özel güvenlik görevlisinin yetkilerinden değildir?

Aşağıdakilerden hangisi özel güvenlik görevlisinin yetkilerinden değildir?
29.01.2021
61
A+
A-

 Aşağıdakilerden hangisi özel güvenlik görevlisinin yetkilerinden değildir?

A) Kimlik sorma
B) Yakalama
C) Arama
D) Emanete alma
E) Kimlik tespiti

Özel Güvenlik Sınavı Çıkmış Soruları Çözümleri ve Cevapları

  1. Korumasını ve güvenliğin sağladıkları mekânlarda; mekânlara girmek isteyenleri duyarlı kapıdan geçirerek veya üstlerini dedektörle arar ve eşyalarını d x-ray cihazlarıyla arayarak içeri girmelerini sağlarlar.
  2. Spor müsabakaları, konser, toplantı, sahne alanları veya her türlü etkinliklerde kişilerin kimlik kontrollerini yaparak duyarlı kapıdan içeri girmelerini ve üstlerinin dedektörle arayarak, yanlarında bulunan eşyaları x-ray gibi cihazlardan geçirerek içeri girmelerine izin verirler.
  3. C.M.U.K 127.maddesi gereğince yakalamalarda suçlulara orantılı arama yapar.
  4. Görevli tarafından yapılan üst aramalarından arayan görevlinin ve arananın aynı cinsiyetten olması gerekir. Yani kadın güvenlik görevlileri bayanları, erkek güvenlik görevlilerini de erkekleri arama yetkisine sahiptirler.
  5. Görev alanlarında haklarında yakalama, tutuklama veya mahkûmiyet emri çıkan suçluları yakalayarak arama yapabilirler.
  6. Yangın, deprem, sel ve tabii afetlerde yardım istenilmesi durumunda olay yerine girerek inceleme yapabilirler.
  7. Aramalar sırasında kolluk kuvvetlerine bildirmek suretiyle arama esnasında suçlunun üzerinden çıkan suçu teşkil eden, delil olabilecek ya da tehlike doğurabilecek eşyaları suçludan emanete alabilirler.
  8. Herhangi bir yerde terk edilmiş ya da bulunmuş eşyaları emanete alabilirler. Kişileri vücut sağlıklarını tehlikelerden korumak için zanlıları yakalarlar.
  9. Olay yerinde delilleri koruyarak C.M.U.K 157. Maddesine göre suçluları yakalarlar.
  10. Olay mahalli de görevine ait işlemlere bağlayan güvenlik görevlisi işlemlerin yapılması ihlal eden ve yetkisi dahilinde aldığı tedbirlere aykırı davranan kişilerin işlemlerinin suçlamasına kadar göz altına almaya yetkilidir. Ancak bu durum 24 saati geçmemelidir. 

Seçeneklere baktığımızda E seçeneği doğru cevap olacaktır. Özel güvenlik görevlisi kimlik tespiti yapamaz.

Özel Güvenlik Sınavı (ÖGG) Çıkmış Sorular

Çıkmış Güvenlik SorularıÇıkmış ÖGG SorularıÇıkmış Özel Güvenlik SorularıÖGG Çıkmış Sınav SorularıÖGG Çıkmış SorularÖGG Sınav SorularıÖzel Güvenlik Çıkmış Sınav SorularıÖzel Güvenlik Çıkmış SorularÖzel Güvenlik Geçmiş Sınav SorularıÖzel Güvenlik Görevlisinin Yetkileri NelerdirÖzel Güvenlik Sınav SorularıÖzel Güvenlik Sınavı Çıkmış Sorular,

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.