Arıların petek yapmak için kullandıkları madde nedir?

Arıların petek yapmak için kullandıkları madde nedir?

Arıların petek yapmak için kullandıkları madde nedir?
03.02.2021
150
A+
A-

Arıların petek yapmak için kullandıkları madde nedir?

Arıların peteklerini yapmak için karın halkalarında bulunan balmumu bezlerinden salgıladıkları yumuşak sarı veya daha koyu madde.

BAL MUMU

Türkçe ve Farsça kökenli olduğu bilinmektedir.

İşçi arıların, 12-18 günlük yaş dönemlerinde, karın halkalarındaki mum salgı bezlerinden salgılanan bir maddedir. Rengi, salgılandığı an beyazdır, sonra koyulaşır. Arılar, petek gözlerini örmek için balmumu üretirler. Arıların, 1 kg. balmumu üretebilmek için, 6-10 kg. bal yemeleri gerekmektedir. Mum salgılayan arılar, önce bal yerler, daha sonra 35 °C de, zincir şeklinde salkım oluşturarak, mum salgılarlar.

Balmumu dediğimiz zaman ilk aklımıza gelen arı peteği olmaktadır. Bildiğiniz ve gördüğümüz genel peteğin ham maddesi aslında balmumu olmaktadır. Balmumu arıcılar tarafından ikinci planda bir ürün olarak değerlendirilmektedir. Kovan başına balmumu miktarı düşük olduğu için ülkemizde yeterli seviyede değer görülmemektedir. Ama gerçek balmumu olan bir ürünün hemen hemen bir bal fiyatı kadar olduğunu söyleyebiliriz. Bal ile balmumu üretimi birbirine bağlı işlemler aşamasından geçmektedir.

Balın depolandığı altı genli dokulardan oluşan peteğin üretiminde kullanılan ham maddedir bal mumu.

Arıların petek yapmak için kullandıkları madde

Arıların Petek Yapmak İçin Kullandıkları MaddeBal MumuBal Mumu Ne DemekBal Mumu NedirBilmece CevaplarıBilmece SorularıBulmaca CevaplarıBulmaca SorularıBulmaca Soruları ve CevaplarıBulmacalar ve Cevapları,

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.