Ada Yayınları 5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 18

Ada Yayınları 5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 18

Ada Yayınları 5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 18

Ada Yayınları 5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 18

Ay’a ilk insanların ayak basması 20 Temmuz 1969 yılında olmuştur. Astronotlar Ay’a Apollo 11 adı verilen uzay aracı ile gitmişlerdir. Bu uzay aracında Edwın Aldrin (Edvin Aldrin) ve Neil Armstrong (Neil Armstong) bulunuyordu. Neil Armstrong, Ay’a ayak basan ilk kişidir

Ay’da canlıların yaşayabileceğine yönelik fikirlerinizi arkadaşlarınızla tartıştınız. Ay’da bir yaşam alanı kurmak için bilim insanlarının çeşitli çalışmaları bulunmaktadır. Avrupa Uzay Ajansı uzmanları 3 boyutlu yazıcılarla inşa edilecek Ay şehrinde yeni gök cisimlerini keşfedeceklerini belirtmektedirler. Ay yüzeyinde insanların yaşaması için önce robotlar arazi koşullarını hazırlayacaklar. Daha sonra da Ay’da bir uzay üssü kurulması ile ilgili projeler geliştirilecektir. 20 yıl içinde Ay’ı ziyaret edecek astronotların kullanacağı kalıcı istasyonların kurulacağı bilim insanlarınca belirtilmekterdir.

Dünya’mızın Uydusu Ay

Yaz gecelerinde çimlere uzanıp gökyüzüne bakarak Ay’a gidebilmeyi ve onun üzerinde yürümeyi hayal ettiniz mi? Teknolojideki ilerlemelerle belki bir gün bu hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ay’ın yeryüzünden her zaman aynı yüzünü gözlediğimizi biliyor muydunuz?

Peki neden Ay’ın hep aynı yüzünü görürüz?

Zaman zaman Ay’ı gözlemlerken yüzeyinde gördüğünüz koyu renkli lekeler, geniş ve düz alanlardır. Çok önceleri bu görüntüler bir insan yüzüne benzetilmiş ve “aydaki adam” olarak adlandırılmıştır.

Bulutsuz bir gecede gökyüzüne baktığınızda Ay’ı görebilirsiniz. Bir cismi görebilmeniz için o cismin ışık kaynağı ya da bir ışık kaynağı tarafından aydınlatılmış olması gerekmez mi?

Yapılan gözlemlere ve incelemelere göre Ay’ın küre biçiminde ve ışıksız bir gök cismi olduğunu söyleyebiliriz. Öyleyse Ay, yeryüzünden görünmesini sağlayan ışığı nereden alıyor? Dünya’mızı da Ay’ı da aydınlatan bu ışık kaynağı Güneş’tir.

Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı ÇözümleriAda YayınlarıAda Yayınları 5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı CevaplarıAda Yayınları 5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı ÇözümleriAda Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı CevaplarıAda Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı ÇözümleriFen Bilimleri CevaplarıFen Bilimleri ÇözümleriFen Bilimleri Ders Kitabı CevaplarıFen Bilimleri Ders Kitabı ÇözümleriFen Bilimleri Kitabı CevaplarıFen Bilimleri Kitabı Çözümleri

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.