Ada Yayınları 5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 17

Ada Yayınları 5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 17

Ada Yayınları 5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 17

Ada Yayınları 5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 17

Gözde ve arkadaşları planetaryumda büyülenmiş gibi hissediyorlardı. Planetaryum aslında bir çeşit sinema salonuydu. Burada görüntüler projeksiyon adı verilen bir aygıtla perdeye yansıtılıyordu. Perdeler düz değil, yarım küre biçimindeydi. Gözde perdeye baktığında Ay’ı ve Dünya’yı gördü. Ay ne kadar güzel görünüyordu. Dünya’yı ve Ay’ı uzaktan izlemek çok zevkliydi. Gözde, Ay’ın ve Dünya’nın büyüklüğünü bu perde üzerindeki görüntülerde karşılaştırdı.

Geceleri Ay kendiliğinden parlıyormuş gibi görünür. Ama gerçekte Ay, Güneş’ten aldığı ışığı yansıtmaktadır. Güneş sürekli olarak Ay’ın önce bir yüzünü, sonra diğer yüzünü aydınlatır. Ay bu ışığı yansıtarak Dünya’ya gönderir.

Ay’ı daha yakından görebilmek için dürbün kullanabilirsiniz. Gördüğünüz büyük koyu renkli lekeler kraterlerdir. Bunlar Ay’ın yüzeyine çarpan gök taşlarının açtığı büyük çukurlardır. Ay, küresel bir şekle sahiptir.

Bir gezegenin etrafında dönen herhangi bir cisme uydu denir. Dünya’nın uydusu olan Ay da Dünya’nın çevresinde dolanır. Ay’ın çapı Dünya’nın çapının dörtte biri kadardır. Son yıllarda yapılan incelemelerde Ay yüzeyinde atmosfer tabakası olarak adlandırılan ince bir gaz tabakası bulunduğu tespit edilmiştir. Ay’da yaşam da yoktur. Ay’ın Dünya etrafında dolanma süresi yaklaşık 27,3 Dünya gününe denk gelir. Ay’ın ekvator çapı 3476 kilometredir.

Ay’ın çok ince bir atmosferi olduğunu biliyorsunuz. Peki Ay’da canlıların yaşayabileceği ortamlar oluşturulabilir mi? Fikirlerinizi arkadaşlarınızla tartışınız.

Malesef olamaz. Çünkü atmosfer olmadığından oksijende olmayacaktır.

Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı ÇözümleriAda YayınlarıAda Yayınları 5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı CevaplarıAda Yayınları 5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı ÇözümleriAda Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı CevaplarıAda Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı ÇözümleriFen Bilimleri CevaplarıFen Bilimleri ÇözümleriFen Bilimleri Ders Kitabı CevaplarıFen Bilimleri Ders Kitabı ÇözümleriFen Bilimleri Kitabı CevaplarıFen Bilimleri Kitabı Çözümleri

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.